Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Buto remontas vasarą: rizikuojate permokėti ir pervargti

Atėjus vasarai ir atostogų metui, dažnas iš mūsų nusprendžia dalį jų skirti namų remontui. Kartais tam paaukojamas ir visas suplanuotas poilsis, nesirūpinant gera savijauta. Specialistų teigimu, šis sprendimas gali kenkti ne tik jūsų sveikatai ar santykiams su artimaisiais, bet ir finansinei gerovei.

Išaugusios kainos

Specializuoto paskolų banko „Bigbank“ Lietuvos filialo vadovas Rolandas Norvilas atkreipia dėmesį į tai, kad vasara – namų remontų piko metas, kai remonto sąnaudos gali išaugti net ~ 20 proc., lyginant su žiemos laikotarpiu.

„Atšilus orams vis daugiau gyventojų sumano atnaujinti namus patys ar su profesionalų pagalba. Būtent padidėjusi paklausia nulemia tai, kad išauga remonto meistrų įkainiai. Gyventojai tai pajausti galėjo dar pavasarį: Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2018 m. balandį darbo užmokestis rangovams, lyginant su 2018 m. kovu, paaugo 3,4 proc. Apžvelgiant 2017-ųjų vasarą matome, kad remonto darbų ir kitų sąnaudų kainos stipriausiai augo liepos mėnesį – 3,6 proc. Tad, jei remonto sąmatą sudarinėjote dar žiemą ar ankstyvą pavasarį, verta ją peržvelgti iš naujo ir paskaičiuoti, ar galėsite sau leisti papildomas išlaidas“, – pastebi R. Norvilas.

Svarbu atsiminti ir tai, kad net pasiryžus už meistrų darbą mokėti daugiau, galite susidurti su laisvų darbuotojų trūkumu. Profesionalių meistrų darbotvarkės vasarai užpildomos dar prieš kelis mėnesius. Dėl šios priežasties, staiga sumanius suremontuoti namus, gali tekti samdytis prastesnės kvalifikacijos meistrus, kas, žinoma, padidina įvairaus broko tikimybę. Tad kokybiškus remonto darbus vasarą planuoti reikia gerokai iš anksto.

Kodėl negalima aukoti poilsio

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologės Daivos Balčiūnienės teigimu, vasaros atostogas dažnu atveju geriausia skirti poilsiui, o ne darbui – taigi ir ne namų remontui. Antraip jus lydės nepasitenkinimas, blogiausiu atveju – perdegsite.

„Daugumai iš mūsų remonto darbai asocijuojasi su papildomais vargais, rūpesčiais ir problemomis. Tada atostogos nebeatrodo tokios malonios, jaučiatės pavargę ir nepatenkinti, nes, kol kiti poilsiauja, jūs nesimėgaujate vasara ir remontuojate namus. Žinoma, esama išimčių: jei žmogui namų remontas teikia prasmę, pasitenkinimą, tada ir psichologinė savijauta nenukentės“, – pataria psichologė.

Pasak D. Balčiūnienės, net ir remonto entuziastai turėtų atsakingai susiplanuoti darbo ir poilsio režimą, antraip gresia pervargimas. Šiuo atveju gelbsti darbų planas, suskirstytas mažais žingsneliais, iš sąrašo išbraukiant jau atliktus darbus. Psichologė rekomenduoja susiplanuoti laiką, kuris bus skirtas darbui, o kuris – poilsiui, ir dirbti iki numatytos valandos. Po to turėtumėte pasimėgauti mėgstama veikla – paskaityti knygą, nueiti į kavinę ar išsimaudyti ežere. Svarbiausia – tvarkyti namus be įtampos.

„Ne paslaptis, kad buto remonto darbai dažnai tampa ir šeimos kivirčų priežastimi. Kai namuose gyvena ne vienas asmuo, juos remontuojant, susikerta keletas nuomonių. Norint išvengti šeimyninių kivirčų, laiko kompromisams bei deryboms skirkite dar iki darbų pradžios. Taip bus lengviau apsitarti ir taikiai priimti bendrus sprendimus“, – apibendrina psichologė.

Svarbiausia – geras planas

Tiek vasarą, piko metu, tiek jam atslūgus, namų remontui galioja viena pagrindinė taisyklė – svarbu pasirengti detalų planą su darbų sąmata ir remonto darbų eiga. Planuojantis sąmatą, patartina paskaičiuoti medžiagų bei įrankių kainas, užmokestį samdomiems darbininkams. Trečdalį gautos sąmatos naudinga paskirti nenumatytoms išlaidoms, kurių atsiranda bene kiekvieno remonto metu.

„Bigbank“ Lietuvos filialo vadovo R. Norvilo teigimu, tik preliminariai nustačius remonto darbų kainas, galima įsivertinti, ar jį atliksite iš savų lėšų, ar jums prireiks papildomų finansų. Specialistas pastebi augantį skolinimąsi tokioms vartojamosioms reikmėms, kaip namų remontas.

„Žvelgiant į statistiką, daugiau nei 15 proc. klientų per paskutinius metus skolinosi būtent namų remontui. Paskolos suma laviravo nuo 3 500 iki 25 000 eurų; vidutinė paskola siekė 6 800 eurų. To priežastis – noras jaukiai ir pilnavertiškai įsikurti greitu metu, vėliau tai padengiant reguliariomis įmokomis. Žinoma, prieš šį žingsnį būtina paskaičiuoti, kiek mėnesinių pajamų galite skirti įmokoms. Pravartu atlikti ir trumpą, bent trijų kredito davėjų palyginimą, peržvelgiant jų kredito kainas (palūkanas ir kitus, su kredito išdavimu susijusius mokesčius), skolos grąžinimo laikotarpį“, – pataria R. Norvilas.

Be išlaidų planavimo, svarbu kritiškai įsivertinti, kuriuo metu laiku atlikti remontą. Šiltąjį metų laiką rinktis naudingiausia tik tada, kai planuojate tinkuoti ar dažyti sienas (esant šiltam orui, jos greičiau džius) ar tada, kai planuojate kapitalinį remontą, kurio metu pats privalėsite išvykti, o viskuo rūpinsis meistrai. Svarbiausia nepamiršti poilsio, nes pilnaverčių atostogų trūkumas gali neigiamai atsiliepti ir fizinei, ir emocinei būsenai.