Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Kiekviena Lietuvos šeima turi žinoti, kur gali nemokamai kreiptis pagalbos

Kone trisdešimt Lietuvos pramogų pasaulio žvaigždžių ir jų asmeninių istorijų, daugiau nei šimtas profesionalių kompleksines paslaugas šeimoms teikiančių konsultantų, dešimt aplankytų Lietuvos miestų, daugiau nei šeši tūkstančiai nuvažiuotų kilometrų. Taip pat sukrečiantys slapti socialiniai eksperimentai gatvėse, teatralizuota aprangos kolekcija, spektakliai vaikams ir šventes vainikuojantys koncertai. Toks buvo visą rugsėjo mėnesį per Lietuvą keliavęs edukacinių-pramoginių renginių ciklas „Prašyti pagalbos – ne gėda!“, pristatantis nemokamas kompleksines paslaugas kiekvienai šeimai.

Pagalba jau yra. Drąsos jos prašyti – ne visada

Jonavoje, Alytuje, Utenoje, Šilutėje, Radviliškyje, Biržuose, Telšiuose, Ukmergėje, o šį šeštadienį – ir Jurbarke bei Marijampolėje vykusiuose renginiuose daug kalbėta, diskutuota ir pasakota apie tai, kad nė viena šeima neapsaugota nuo didesnių ar mažesnių kasdienybės iššūkių. Smurtas artimoje aplinkoje, smurtas prieš vaikus, tėvystės ir šeimos įgūdžių stoka, skyrybos, asocialumas, sunkumai integruojantis į darbo rinką dėl šeimos ir darbo įsipareigojimų nesuderinamumo, artimųjų netektys, negalia, piktnaudžiavimas alkoholio ar narkotinėmis medžiagomis, socialinių įgūdžių stoka – tai tik dalis problemų, su kuriomis susiduria tiek didžiųjų Lietuvos miestų, tiek atokių vietovių šeimos.

Ne visada joms pakanka žinių, jėgų, kantrybės ir sutarimo šiems iššūkiams įveikti. Todėl renginių ciklo „Prašyti pagalbos – ne gėda!“ metu buvo dalinamasi žinia: minėtoms problemoms spręsti visose šalies savivaldybėse pradedamos teikti nemokamos kompleksinės paslaugos kiekvienai besikreipiančiai šeimai.

Vis dėlto, renginių iniciatoriai pripažįsta, kad neretai šeimoms kyla didžiausias iššūkis – kaip rasti savyje drąsos ir ryžto kreiptis pagalbos. Tam pirmiausia reikia žinoti, kad problemų gali turėti visi, net ir žinomi žmonės iš TV ekrano ar blizgaus žurnalo viršelio. Kai kurie iš jų noriai prisijungė prie renginių ciklo „Prašyti pagalbos – ne gėda!“ komandos, siekdami tokiu būdu prisidėti prie stiprios, vieningos ir sąmoningos visuomenės kūrimo.

Žvaigždės atviravo ir ragino išdrįsti prašyti pagalbos

Į edukacinius pramoginius renginius susirinkę žiūrovai klausėsi atvirų ir nuoširdžių žinomų žmonių pokalbių. Pramogų pasaulio žvaigždės sutartinai kalbėjo – kilus problemoms nereikia bijoti pripažinti savo rūpesčių, nereikia vengti ieškoti profesionalios pagalbos, ne viena iš jų prisipažino kreipusis pagalbos ir jos sulaukusi.

Garsus pramogų verslo veikėjas, prodiuseris Arūnas Valinskas apie kompleksinės pagalbos šeimai svarbą diskutavo Jonavoje. Jis pabrėžė, kad yra nemažai šeimų, kurios gyvena tarsi „burbule“ ir problemų naštą priima kaip kasdienybę.

„Reikia suprasti, kad šeimose kylančias problemas reikia identifikuoti. Pasijutus blogai privaloma savo jausmais pasidalinti su kitais šeimos nariais, kad kartu būtų lengviau įveikti sunkumus. Sakoma, kad tie, kurie nekalba apie savo išgyvenimus ir nesidalina jais su artimaisiais bei kartu nebando spręsti susidariusių sudėtingų situacijų, tie yra nelaimingi dvigubai, trigubai“, – įsitikinęs Arūnas.

Žinomas aktorius Giedrius Arbačiauskas Radviliškyje irgi dalinosi asmeninėmis įžvalgomis.

„Šeimoje reikia kalbėtis. Šia fraze labiau kreipiuosi į vyrus, kurie nelabai mėgsta tai daryti. Nereikia laukti, kol susikaupusios nuoskaudos sprogs dideliu konfliktu. O jei nepavyksta kalbėtis patiems, kviečiu naudotis pagalba, kad būtų išsaugota tai, kas brangiausia – šeima“, – sakė Giedrius, ragindamas ieškoti kompetentingų specialistų pagalbos. Anot jo, geriausiai gali padėti tas, kuris nėra susijęs su tavimi emociniais ryšiais.

Tą patvirtino ir Giedriaus kolega – Andrius Bialobžeskis, lankydamasis Alytuje. Garbingiausius kino ir teatro apdovanojimus pelnęs aktorius prisipažino asmeniškai susidūręs su situacija, kuomet teko kreiptis pagalbos. Andrius akistatoje su žiūrovais patikino, kad jeigu pagalbos jam vėlei prireiks – jam nebus gėda jos kreiptis.

Aktorė ir humoristė Violeta Mičiulienė, atvykusi į renginį Biržuose, nemažai dėmesio skyrė smurto prieš moteris temai. Ji ragino tokias moteris drąsiai ieškoti pagalbos.

„Dabar dažnai pasitaiko, kad aukai kalama, neva ji pati kalta. Bet žinokite, kad tie, kurie skriaudžia savo artimuosius, yra patys didžiausi bailiai. Jie aukai sako: „O ką tu darysi, tu esi viena, niekas tavim nepatikės…“. Bet jie taip kalba bijodami. Moterys, jūs turite būti drąsios ir išdrįsti ieškoti pagalbos. Už tai, kokia esu dabar, galiu padėkoti savo drąsai“, – kalbėjo žinoma aktorė.

Ji įkvepiančiai tvirtino, kad sunkiomis gyvenimo akimirkomis prašyti pagalbos yra stiprybė, o ne silpnumas. Pasak Violetos, ne tas yra basas, kuris be batų, o tas yra basas, kuris juokiasi iš to, kuris yra be batų. Todėl prašyti pagalbos yra būtina.

Šilutiškius savo apsilankymu nudžiuginusi dainininkų Violetos ir Viliaus Tarasovų šeima šiemet mini santuokos dešimtmetį. Užlipę ant scenos jie džiaugėsi darna namuose, tačiau pripažino, kad norint užbėgti už akių kai kurioms šeimos krizėms, būtina tam pasiruošti. Pavyzdžiui, nemenkas iššūkis kiekvienai šeimai yra vaikų ugdymas. Būti tėvais irgi reikia mokytis. Violeta pasakojo, jog pati yra dalyvavusi konsultacijoje, kurioje buvo kalbama apie aktyvius vaikus ir tai tikrai padėjo rasti reikalingus sprendimus.

Prieš atsisveikindami Violeta ir Vilius renginio žiūrovams padovanojo bendrą dainą, kurios mintis – būtinybė poroms kalbėtis, ne bėgti nuo atsakomybės, pasikeitusių santykių, o likti kartu ir spręsti problemas, kokios jos bebūtų.

Kompleksinės paslaugos šeimai įsibėgėja visoje Lietuvoje

Kompleksinės paslaugos šeimai apima tokias paslaugas kaip pozityvios tėvystės mokymai, psichosocialinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymo ir sociokultūrinės paslaugos, mediacija, vaikų priežiūros paslaugos, pavėžėjimo ir kitos paslaugos pagal konkrečios šeimos poreikius.

Kompleksinės paslaugos šeimoms teikiamos savivaldybėms kartu su partneriais įgyvendinant Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotą priemonę „Kompleksinės paslaugos šeimai“. Iki šiol įvairiapusės paslaugos šeimoms dažnai būdavo neprieinamos ar sunkiai prieinamos dėl didelio atstumo iki paslaugų teikimo vietų ar specialistų bei pačių paslaugų trūkumo. Dabar savivaldybės gali veikti kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis ir bendruomenėmis, kurios geriausiai žino apie jų teritorijoje gyvenančių šeimų poreikius.

Projektai, įgyvendinami pagal priemonę „Kompleksinės paslaugos šeimai“, finansuojami Europos socialinio fondo lėšomis. Šiuo metu kompleksinės pagalbos teikimas šeimoms įsibėgėja visoje Lietuvoje. Numatoma, kad šias paslaugas šeimai gaus apie 15 tūkst. asmenų.

Daugiau nuotraukų >>