Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Natūralūs audiniai: privalumai ir trūkumai

audiniaiPastaruoju metu renkantis drabužius, vis svarbesniu kriterijumi tampa jų natūralumas, ekologiškumas, ir sveikumas. Jei prieš 30 kas būtų paklausęs, kokius audinius – sintetinius ar natūralius – rinktis, be jokios abejonės vienareikšmiai būtų pasakyta, kad natūralūs yra kur kas geresni. Tačiau  šiuolaikinė sintetika, po truputi vejasi natūralų pluoštą. Norint, kad drabužis būtų  praktiškas, kokybiškas ir ilgaamžis, žinoma, geriau rinktis sintetinį pluoštą. Tačiau kalbant apie poveikį sveikatai, be jokios abejonės vertingesni yra natūralūs audiniai, pvz., medvilnė, vilna, šilkas. Apie juos ir pakalbėkime kiek plačiau.
Medvilnė yra augalinės kilmės pluoštas, kuris puikiai sugeria drėgmę, yra tvirtas, leidžia kūnui kvėpuoti, tačiau glamžosi. Tai pats tvirčiausias augalinės kilmės pluoštas, jis baltas ir kiek žvilgantis. Dėl polinkio glamžytis medvilnė dažnai maišomas su sintetika. Šis audinys ypač komfortiškas vasarą, atsparus šviesai, pelėsiui, kandims, šarmams.
Nors medvilnė ir natūralus pluoštas, tačiau norint pagaminti vienerius medvilninius marškinėlius, prireikia apie 150 g įvairių cheminių medžiagų: apdorojamųjų chemikalų, pesticidų, mineralinių trąšų, dažiklių ir pan. Šie produktai ne tik lieka gaminyje bet ir didelė jų dalis patenka į aplinką kartu su nuotekomis arba kaip perdirbtas šiukšles. Be to medvilniniai audiniai, tiksliau medvilnės auginimas, labai kenkia ekosistemai. Pavyzdžiui iki 1960 m. Aralo jūros plotas sudarė 66 tūkst. kv. km, per metus čia buvo sugaunama apie 40 tūkst. tonų žuvies. Aplink jūrą besidriekiančios pelkės užėmė 550 tūkst. ha plotą. Po to kai Sovietų Sąjunga šią vietą pavertė medvilnės auginimo zona, bene 95 proc. pelkių pavirto dykumomis, 50 aplinkinių ežerų išdžiūvo, o ir pati Aralo jūra sumažėjo dvigubai.
Nepaisant to, net ir pats neekologiškiausias medvilninis drabužis yra žymiai sveikesnis žmogaus odai nei pati geriausia sintetika. Be abejo parduodami ir ekologiški medvilniniai audiniai. Ekologiška medvilnė auga nepurškiant jos pesticidais bei saugant aplinką. Ji renkama rankomis ir dažoma tik natūraliais dažais. Žinoma tokie audiniai yra žymiai brangesni.
Vilna yra vienas populiariausių natūralių pluoštų. Šie audiniai puikiai išlaiko šilumą, atstumia drėgmę ir leidžia kūnui kvėpuoti. Vilna yra puiki izoliacinė medžiaga, kadangi būdama banguota bei porėta ji gerai sulaiko orą. Dėl šios priežasties šis pluoštas puikiai apsaugo nuo šilumos praradimo, tačiau neleidžia ir perkaisti, gerai sugeria drėgmę ir greitai ją išgarina, todėl oda lieka sausa. Ji palaiko pastovią temperatūrą. Vilna yra labai elastinga ir natūraliai stipri. Gerai chemiškai apdorotas šis audinys nesivelia, nes plaušeliai būna apgaubti dirbtinės dervos plėvele. Be to, jei vilna būna apdorojama eulnu, pasikeičia jos baltymų struktūra, todėl jos nebeėda kandys ir kiti vabalai. Be abejo šiuo atveju prie mūsų odos liečiasi nebe natūrali vilna, o derva, audinys supanašėja su sintetiniu pluoštu, prarandamas vilnos teigiamas poveikis odai, medžiagų apykaitai bei visam organizmui. Tačiau neapdirbti vilnoniai audiniai stipriai tįsta ir lamdosi.
Yra daug žmonių, kurie mano, kad yra alergiški vilnai, kadangi nešiojant vilnonius drabužius oda tam jautri, ją niežti, peršti. Tačiau moksliškai nėra įrodyta, kad žmonės gali būti alergiški natūraliai vilnai. O išeitis tiems, kuriems vilnoniai audiniai suteikia nemalonių pojūčių – nedėvėti vilnonio drabužio ant nuogo kūno.
Šilkas yra vienas iš įdomiausių bei unikaliausių gyvulinės kilmės pluoštų. Jo verpalai yra gaunami iš šilkverpių drugelių lėliukių. Tai medžiaga, pasižyminti prabanga, puikiomis higieninėmis savybėmis, jis nesielektrina, yra atsparus mikroorganizmams, stiprus ir tamprus. Šilkas išsiskiria geru higroskopiškumu bei nedideliu šilumos laidumu. Juk ne veltu sakoma, kad šilku apsirengęs žmogus visada jaučiasi puikiai: šiltą dieną jie gaivina ir kūnas lengvai kvėpuoja, o atvėsus – šildo. Šilkiniai audiniai savyje turi specialių šilko klijų (sericino), kurie pasižymi gydomuoju poveikiu. Jis puikiai tinka jautriai ir sudirgusiai odai, sergant reumatu,  alergija, turint pragulų ar kitų medžiagų apykaitos sutrikimų.
Nepaisant puikių šilko savybių, jis yra vienas silpniausių natūralių pluoštų, be to, praleidžia ultravioletinius spindulius, todėl net ir vilkint šilkinę palaidinę su ilgomis rankovėmis galima įdegti. Nors šilkas yra natūralus audinys, pasižymintis puikiomis savybėmis, tačiau ekologišku jį pavadinti sunku, kadangi norint jo išgauti, siūlus gaminantys šilkverpiai drugiai yra nužudomi karštu vandeniu ar karštu oru. Norint pagaminti pusę kilogramo šilko, reikia apie 2500 kokonų.
Bambuko pluoštas yra plonas, bet patvarus, tvirtas ir žymiai švelnesnis už medvilnę audinys, kurio tekstūra panaši į šilko. Bambukinius drabužius malonu dėvėti, jie lengvi, minkšti, patogūs. Šie audiniai geriau už medvilnę sugeria drėgmę, greičiau ją pašalina. Antibakteriniai bambukiniai audiniai puikiai tinka alergiškiems ir jautrią odą turintiems žmonėms. Jis palaiko optimaliausią kūno temperatūrą –neatvėsta ir neperkaista, o tai ypač svarbu žiemą ar intensyviai sportuojant. Kadangi miegant organizmas išgarina ypač daug skysčių, bambuko pluoštas idealiai tinka apatiniams ir miego drabužiams. Jis ypač tinka kūdikių bei vaikų drabužėliams, kadangi jie daug juda ir perkaista. Kol kas bambukiniai audiniai gana brangūs, tačiau tikimasi, kad ateityje, sumažėjus šio audinio gamybos kaštams, jis taps kiek pigesnis. Šiuo metu drabužiai iš bambuko ypač populiarūs Didžiojoje Britanijoje ir JAV.
Viskozė  gaunama iš celiuliozės, t. y., iš cheminiu būdu apdirbtos medžio ląstelių medžiagos. Dėl šios priežasties ją galima laikyti natūralia. Viskozės audiniai yra lengvi, gerai sugeria drėgmę ir atrodo gana prabangiai. Nepaisant to šis pluoštas yra nelabai tvirtas ir linkęs temptis, todėl reikalauja ypač atsargios ir atidžios priežiūros. Drabužius iš viskozės reikia gerai, tačiau labai atsargiai išgręžti ir džiovinti ne pakabinus, o horizontalioje padėtyje. Jų negalima mirkyti ir skalbti aukštoje temperatūroje.

(Visited 194 times, 1 visits today)
123456