Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Velykų stalas – dar vienas būdas pavalgyti sveikiau ir įdomiau

eriuko-kojaArtėjant vienai seniausių lietuvių tradicinių švenčių – Velykoms – dažnas suka galvą, kokiais patiekalais šiemet nustebinti savo artimuosius. Akivaizdu, kad ne kiekvienas į savo meniu išdrįs įsileisti gurmaniškus valgius, visgi, nesinori pamiršti ir tradicinių iš senų laikų išlikusių šventinių patiekalų. Patarimais, kaip per Velykas neapleisti sveikos mitybos ir įdomesniais tradicinių patiekalų skoniais pradžiuginti šeimos narius, dalinasi „Electrolux“ buitinių prietaisų ekspertas Petras Gendvilis bei „Čiop Čiop“ kulinarijos studijos atstovė Urtė Mikelevičiūtė.

Įdomesni skoniai

Pastebima, kad lietuvių virtuvės ypatumai laikui bėgant iš tiesų keičiasi. „Čiop Čiop“ atstovė U. Mikelevičiūtė teigia, kad lietuviai ieško būdų, kaip atnaujinti šventinį stalą ir tradiciniams įprastiems patiekalams suteikti naujų spalvų.

„Po truputį lietuvių šventiniai valgiai keičiasi. Dabar visi daug keliauja, ragauja, jie nori ir savo artimuosius nustebinti – šventės puiki galimybė tai padaryti. Daugiau galimybių atveria ir nuolat technologiškai tobulėjančios modernios virtuvės. Tradicinis stalas papildomas naujais skoniais, kas nebijo, tie ir visą Velykų meniu pakeičia. Garų orkaitė taip pat suteikia galimybę puikiai paruošti tuos pačius mėsos patiekalus ar net nustebinti be lukšto garuose keptais kiaušiniais!“, – mintimis dalinasi „Čiop Čiop“ atstovė.

Garuose – ne tik sveikiau, bet ir gardžiau

Paplitusi nuomonė, kad garuose paruošti maisto produktai ir patiekalai, lyginant su kitais maisto produktų ruošimo būdais, yra sveikesni, tačiau ne tokie skanūs. Pasak P. Gendvilio, garuose gamintas maistas gali būti toks pat gardus, tereikia tinkamai jį paruošti.

„Tiesa, kad toks maistas – itin naudingas sveikatai, nes jis geriau išlaiko vertingas maistines medžiagas, turi daugiau vitaminų bei mineralų, patiekalas išlieka sultingesnis. Skonis pasikeis maistą garinant ir skrudinant tuo pačiu metu. Be to, panaudojus maisto gaminimo vakuume funkciją patiekalas įgaus dar intensyvesnį skonį. Tai taip leis sutaupyti laiko – galima iš anksto pasiruošti patiekalą, užvakuumuoti ir tik vėliau kepti“, – teigia P. Gendvilis.

Ruošiant garuose P. Gendvilis taip pat pataria pasitelkti į pagalbą ir kasdienio gaminimo talkininkus – prieskonius ir žoleles. Rozmarinas, čiobreliai ar lauro lapai suteiks ne tik puikų aromatą, bet ir subtilų, turtingą skonį.

Skubantiems – išeitis yra

Kulinarijos studijos atstovė U. Mikelevičiūtė taip pat pastebi, kad pamažu lietuviai nori praleisti vis mažiau laiko virtuvėje, tačiau pabrėžia, kad per šventes vertėtų neskubėti ir skirti laiko sau bei namiškiams. „O gal laiko taupyti ir nereikia? Juk gaminimas ir laikas virtuvėje gali tapti puikiu poilsiu po darbų ir smagiu laiku su šeima“.

Tuo tarpu nuolat skubantiems ir neturintiems laiko patariama rinktis patiekalus, kurie nereikalauja daug smulkaus pasiruošimo. „Galima pasimarinuoti didžiulį mėsos gabalą, o Velykų rytą jį dėti į orkaitę ir kepti ilgai žemoje temperatūroje – kelias valandas apie jį pamiršite, o galiausiai turėsite puikų patiekalą“, – siūlo U. Mikelevičiūtė. Beje, verta pasidalinti darbus su artimaisiais – ne tik maistą pagaminsite greičiau, bet ir laiką išnaudosite prasmingiau.

„Čiop Čiop“ atstovė dalinasi specialiu receptu, skirtu paįvairinti Velykinį pietų stalą – garuose gaminta ėriuko koja. Tad pasiriškite prijuostę, pasiraitokite rankoves ir pirmyn ruoštis šventiniam stalui!

Ėriuko koja ruošta garuose

5 žmonėms reikės:
1,5 kg ėriuko kojos
3 a. š. juodųjų pipirų
3 a. š. druskos
4 š. medaus
2-3 šakelės rozmarino
4 š. garstyčių
2 š. alyvuogių aliejaus

Gaminimas:

– Pirmiausia labai gerai nuplauti mėsą, apipjaustyti riebalų perteklių.

– Padaryti keletą įpjovimų visose pusėse, taip geriau įsigers marinatas. Galima ir pabadyti.

– Lygiomis dalimis sumaišyti medų ir garstyčias, sudėti rozmariną, įpilti aliejaus, dėti druską ir pipirus. Šiuo marinatu ištepti ėriuko koją ir palikti per naktį pasimarinuoti.

– Garų orkaitėje paruošti 120 laipsnių temperatūrą ir 80% drėgmę, pašauti ėriuko koją 4 valandoms.

– Mėgstantiems paskrudusią mėsytę, galima dar pašauti į 220 laipsnių orkaitę pasirinkus griliaus funkciją 20-30 minučių pagal tai, kiek apskrudusios mėsos norima.

Garnyrą galima rinktis pagal savo pomėgius. Patarimas – garuose ruošiantis ėriuko kojai, pridėkite ten mėgstamų daržovių, bulvių, kurios lygiai taip pat puikiai ir sveikai išvirs garuose.

U. Mikelevičiūtė primena, kad normaliai žmogui pagrindinio patiekalo pakanka 150-170 g mėsos (skaičiuojama jau be kaulo), tačiau pataria nepamiršti, kad bus valgoma dar ir kitų patiekalų.