Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Programuotojai: tik geras atlyginimas mūsų nebemotyvuoja

Daugiau nei 160 informacinių technologijų veikla užsiimančių įmonių Lietuvoje iki kitų metų norėtų įdarbinti daugiau nei 13 tūkstančių programuotojų. Deja, net ir siekiant padidinti darbo vietų skaičių, šiam tikslui įgyvendinti koją pakiša realybė – IT specialistų Lietuvoje drastiškai trūksta. Įmonės griebiasi šiaudo ir ieško šios srities darbuotojų užsienio šalyse, o patys programuotojai sako, kad Lietuvoje galima ne tik užsidirbti, bet ir turėti darbą, atitinkantį visus lūkesčius.

Globali konkurencija skatina didinti atlygį

Asociacijos „Infobalt“ direktorius Paulius Vertelka sako, kad Lietuva nėra unikali šalis kalbant apie IT specialistų trūkumą. „Visame pasaulyje reikalingi profesionalai. Vis augantis jų poreikis skatina atsigręžti į jaunąją kartą, motyvuoti moksleivius rinktis programavimo studijas, padėti atskleisti jaunuolių gabumus technologijoms bei padrąsinti vyresnius asmenis pasinaudoti galimybėmis įgyti naujas kompetencijas ar keisti kvalifikaciją. „Taip pat reikėtų dar aktyviau siekti susigrąžinti iš Lietuvos į užsienį išvykusius specialistus bei dėti didesnes pastangas, kad į mūsų šalį atvyktų aktualios kvalifikacijos užsieniečiai. Yra daug pavyzdžių, kai į Lietuvą atvyksta programuotojai iš Ukrainos, ar kaimyninių ES šalių“, –komentuoja P. Vertelka.

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad įmonės stengiasi pervilioti specialistus, todėl turi pasiūlyti jiems geresnes sąlygas nei dabartinėje ar buvusioje darbovietėje. Be papildomų motyvacijos priemonių, dažniausiai siūlomas ir didesnis atlygis. Statistikos departamento duomenimis, informacijos ir ryšių darbuotojų vidutinis atlygis 2018 metų pirmąjį ketvirtį vertinamas 1637 eurais.

Konkurencingas atlygis tapo norma

Šiandien IT specialistams svarbu, kur yra darbo vieta, koks darbo grafikas, kokius papildomus privalumus siūlo potencialūs darbdaviai. Jei darbuotojas yra iš kitos šalies, svarbu pasirūpinti kultūrine integracija. Tai iššūkiai, su kuriais šiandien turi susidoroti įmonės, siekiančios lyderiauti patraukliausių darbdavių rinkoje.

Štai dvylika metų programuotoju dirbantis Aurimas sako, kad renkantis pirmąją darbo vietą pagrindinis kriterijus buvo atlyginimas, tačiau įgavus patirties ir išaugus darbų pasiūlai, IT specialistas prioritetą teikia galimybei tobulėti, dalyvauti kasdieniuose įmonės procesuose. „Šiandien darbe mane labiausiai motyvuoja komanda, kasdienis mokymąsis, laisvė rinktis projektus, darbas su komanda. Gana nauja patirtis – darbas su nuotolinėmis IT komandomis Turkijoje ir Bulgarijoje. Žinoma, labai svarbu ir įmonės kultūra, vienas kito palaikymas bei pagalba. Lietuvoje galima padoriai užsidirbti ir daryti tai, kas iš tiesų patinka“, – ilgamete patirtimi dalijosi „Paysera“ specialistas.

Savo kolegai pritaria ir programuotojas Augustas, teigdamas, kad labiausiai įkvepia įmonių rūpestis savo darbuotojais, naujausių technologijų naudojimas bei vyraujanti pozityvi aplinka. Jis pastebi, kad yra didžiulė konkurencija, ypač trūksta programuotojų, gebančių dirbti su unikaliais programiniais sprendimais, tad ir Augustas yra sulaukęs ne vieno pasiūlymo pereiti dirbti kitur ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio įmonių. Visgi jis sako neturintis tokio tikslo, nes atlyginimai čia yra panašūs į Vakarų šalių, o darbo aplinka ir motyvacijos priemonės atitinka lūkesčius. Tad konkurentai galbūt ir gali pasiūlyti didesnį atlygį, tačiau puikios darbo atmosferos ir sutampančių vertybių nusipirkti neįmanoma.

Laura Duksaitė-Iškauskienė, vadovų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ vadovė įmonėms, siekiančioms pritraukti IT specialistus, patarė atkreipti dėmesį, kad svarbūs ne tiek materialinės naudos (papildomo atlygio, sveikatos draudimo, įmokų į kaupiamąjį pensijos fondą), bet ir teigiamos atmosferos kūrimo, įmonės kultūros puoselėjimo, komunikacijos su komanda veiksniai. „Programuotojai yra tie žmonės, kurie gali rinktis tokį darbą, kur jiems bus įdomu dirbti. Sprendimą dirbti konkrečioje įmonėje gali lemti tam tikra technologija ar produktas, kurį reikia kurti“, – sakė L. Duksaitė-Iškauskienė.

Kiek ir kokių IT specialistų reikės Lietuvos įmonėms?

Iki 2020 metų daugiausiai naujų IT darbo vietų atsiras didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Apie 72 proc., arba daugiau nei 9,5 tūkstančio, specialistų reikės Vilniaus apskrityje. Didžiausias jų poreikis bus programavimo veikla užsiimančiose kompanijose. Dideliu IRT kompetencijų poreikiu pasižymės ir telekomunikacijų sektorius, ypač – laidinio ir belaidžio ryšio paslaugas teikiančios įmonės. Šių profesionalų aktyviai ieškos ir įmonės, užsiimančios kompiuterių priežiūra, programinės įrangos diegimu.

Visgi didelis IT specialistų poreikis dar nereiškia, kad viskas – tik jų rankose. Šiuolaikinės įmonės, konkuruojančios dėl geriausių darbuotojų, nuolat tobulėja ir yra pasiruošusios pasirūpinti kolektyvo gerove. Tokiose įmonėse, paklausūs visame pasaulyje IT specialistai, dažniausiai tampa lojaliais darbuotojais, galinčiais realizuoti ne tik sukauptą patirtį, bet ir idėjas. Tad belieka atsakingai pasirinkti ir sėkmingai kilti karjeros laiptais.